Na olomouckém Celostátním setkání mládeže (CSM) povede v příštím roce tým Režie, který vytváří hlavní program na pódiu, mladá herečka Marta Ebenová. Zkušenosti sbírá už letos v režijním týmu na Světovém dni v Krakově. Usměvavá dívka z Prahy absolvovala divadelní vědu, poté ještě studovala na katedře alternativního divadla a loutkoherectví.

Už ses někdy dříve celostátního setkání mládeže účastnila?

Poprvé jsem byla na CSM ve Žďáru, protože mě pozvala moje spolubydlící a kamarádka, která byla v přípravném týmu a byla z toho moc nadšená. Tak jsem jela taky a opravdu mě nadchlo, jak přípravný tým fungoval s účastníky jako jeden celek v jednotě a harmonii. Když se řeklo, že se nebude chodit po trávě, tak se po trávě nechodilo. To mě překvapilo.

Zažila jsi i světové setkání v Riu?

Ano, to byl úplně jiný způsob prožívání víry. Poznala jsem tam taky moc kamarádů z Čech i z Brazílie a úplně to změnilo můj život. Nebýt Žďáru, tak jsem se nedostala do Ria.

A jak ses dostala do týmu Režie nyní na Světovém dni v Krakovu?

Přes kamarádku Moniku jsem se dostala do Žďáru a přes jejího bratra Honzu zase do Krakova do týmu Režie, protože jsme spolupracovali v divadle a taky se známe od dětství.

Jak vzniká scénář CSM do Olomouce?

Moc záleží na tom, jaká parta se v Režii sejde. Nebudeme dělat profesionální divadlo, ale spíš divadlo autorské. To znamená, že musí hodně vycházet z lidí, kteří budou přítomní. Takže si nemůžu předem napsat hru, celé si to režijně vymyslet a pak jen lidem strčit part, aby to zahráli. Ale budeme muset dokázat vymyslet program, který vzejde ze společných diskusí a modliteb. Je to hodně o společenství.

Jaká budeš režisérka?

Nechci se upnout na jednu věc, o které bych si myslela, že je umělecky skvělá, ale týmu to nebude příjemné. Je důležité, aby byl režisér citlivý, a všimnul si toho, co je třeba udělat jinak, aby všichni souzněli s tím programem. Snažíme se podpořit také mediální stránku, aby do Olomouce přijeli i ti, kteří se o setkání nedozví z osobního doporučení.

Co bys vzkázala účastníkům?

Budete se moci ponořit do hloubky, ale při tom získat i určitý nadhled v takovém tom normálním prostředí, kde má člověk kamarády.

Rozhovor připravila Magda Klímová