Seznamte se - Olomouc

Někdejší hlavní město Moravy a její srdce. Druhá největší památková rezervace u nás. Sídlo starobylé univerzity, arcibiskupství, muzeí a divadel. A v roce 2017 dějiště největšího setkání věřících mladých z celé České republiky. Vítejte v Olomouci!

Ta Olomouc? Ten Olomouc?

Olomouc je rodu ženského (pánové prominou), místní ale někdy uslyšíte mluvit také o tom Olomouci. Chcete-li působit jako Hanáci, můžete používat varianty Olomóc, případně Holomóc. Když už jsme u těch jazykových zvláštností - v Olomouci najdete nejstarší střední školu, na které se nepřetržitě vyučuje v naší mateřštině: Slovanské gymnázium.

Planeta i hemoglobin

Podle Wikipedie se planetka s číslem 30 564 v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nazývá Olomouc. Stejný zdroj uvádí, že po šestém nejlidnatějším městě u nás se jmenuje také jeden z druhů hemoglobinu. Neuvěřitelné? Přesuneme se tedy na pevnější půdu a představíme si raději některé ze zdejších památek.

Želvy, kam se podíváš

S kamarády jsme jednou během procházení olomouckého Arcidiecézního muzea (to mimochodem stojí za návštěvu nejen pro své neobvyklé prostory) narazili na plastiky zvláštního umělce, který jako svůj podpis používal želvu - našli jsme ji skoro na každém jeho díle. Jaké bylo naše překvapení, když jsme na želvy narazili také na jednom z olomouckých náměstí! Až zpětně jsme vypátrali, že šlo o rodáka z Olomouce, Ivana Theimera.

Na kopečku ... v Olomouci?

Muzea, divadla, knihovny, školy. Univerzita Palackého. Jupiterova, Neptunova, Caesarova či Ariónova kašna. Paláce, vily, Bezručovy a Smetanovy sady. Parky, stromy, hradby. Bezpočet chrámů. Atmosféra příjemně malého studentského města vás v létě jistě rychle pohltí a v Olomouci je toho k vidění tolik, že nebudete vědět, kam dřív. My ale naše rychlé seznámení s Olomoucí zakončíme na Svatém Kopečku. Kousek od města se nachází poutní barokní kostel navštívení Panny Marie - bazilika minor. Tento titul dostala památka od Jana Pavla II., který ji navštívil 21. května 1995. Až si prohlédnete chrám, můžete zavítat do nedaleké zoologické zahrady.

 

Za fotky děkujeme Dominiku Novákovi z projektu Člověk a víra

 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Píše se o...

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

smoula
CSM Olomouc 2017

Film o CSM 2017

CSM Olomouc 2017

Film o CSM 2017, o jeho osobnostech, účastnících... o nás :)

makie

Blogový příspěvek byl smazán.

Terka8

Z Olomouce

Terka8

Přikládám i já své dojmy z CSM v Olomouci, dva z nich psané pro farní noviny. Po příjezdu do Olomouce, kde jsem mohla vidět všechnu tu práci, nadšení a také společenství přípravného týmu, mě mrzelo, že jsem nakonec do přípraváku nejela. Velmi jsem…

Tofl

Neví náhodu někdo z vás, od koho byla a jak se jmenuje ta melodie, která hrávala před scénkami na hlavním pódiu ?
Nemám na mysli melodii před informacemi (to byla z Pevnosti Boyard).
Děkuji za info ;-)
#olomouc2017

Tofl Díky ;-)

Lusmarí nemáte ji(tu "uspávačku") náhodou někdo v mp3, chtěla bych si ji dát jako vyzvánění :)

CSM Olomouc 2017

Follow ke stažení

CSM Olomouc 2017

Časopis Follow ke stažení... (všechna vydání včetně 0. čísla pro přípravný tým) Follow 0. číslo Follow 1. číslo Follow 2. číslo Follow 3. číslo Follow 4. číslo Follow 5. číslo

CSM Olomouc 2017

Je důležité snít

CSM Olomouc 2017

Pokračování rozhovoru z 5. čísla časopisu: P. João Chagas je zodpovědným za sekci pro mládež ve Vatikánu. Jak se vám mezi námi líbí? Přijel jsem nedávno a je vidět, že je tady opravdu mnoho mladých lidí. Je tu hezky připravené setkání, které mluví…

Áňa

LidiLidi Pecka, to je super, že je zkušenost takováhle.

kacarovi3 Velmi pěkný článek,ve kterém je hodně naděje pro lidstvo.Při katolických akcích se vždy rodí jiný krásnější svět plný dobra a lásky.Ach,kdyby nás bylo více a mohli jsme počtem zaplavit svět.

CSM Olomouc 2017

Virtuální prohlídka CSM

CSM Olomouc 2017

Kdo byl na CSM, ten ví, jaká tam vládla pohodová a přátelská atmosféra a může si ji připomenout virtuální prohlídkou, kterou připravil Dominik David. A kdo na CSM nebyl, uvidí aspoň zprostředkovaně, jak jsme se tam měli :) Virtuální prohlídka CSM

Áňa

Díky, že na nás v Olomouci budou vzpomínat v dobrém!
#olomouc2017 #csm2017 #nebojtese
http://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/1951/