Někdejší hlavní město Moravy a její srdce. Druhá největší památková rezervace u nás. Sídlo starobylé univerzity, arcibiskupství, muzeí a divadel. A v roce 2017 dějiště největšího setkání věřících mladých z celé České republiky. Vítejte v Olomouci!

Ta Olomouc? Ten Olomouc?

Olomouc je rodu ženského (pánové prominou), místní ale někdy uslyšíte mluvit také o tom Olomouci. Chcete-li působit jako Hanáci, můžete používat varianty Olomóc, případně Holomóc. Když už jsme u těch jazykových zvláštností - v Olomouci najdete nejstarší střední školu, na které se nepřetržitě vyučuje v naší mateřštině: Slovanské gymnázium.

Planeta i hemoglobin

Podle Wikipedie se planetka s číslem 30 564 v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem nazývá Olomouc. Stejný zdroj uvádí, že po šestém nejlidnatějším městě u nás se jmenuje také jeden z druhů hemoglobinu. Neuvěřitelné? Přesuneme se tedy na pevnější půdu a představíme si raději některé ze zdejších památek.

Želvy, kam se podíváš

S kamarády jsme jednou během procházení olomouckého Arcidiecézního muzea (to mimochodem stojí za návštěvu nejen pro své neobvyklé prostory) narazili na plastiky zvláštního umělce, který jako svůj podpis používal želvu - našli jsme ji skoro na každém jeho díle. Jaké bylo naše překvapení, když jsme na želvy narazili také na jednom z olomouckých náměstí! Až zpětně jsme vypátrali, že šlo o rodáka z Olomouce, Ivana Theimera.

Na kopečku ... v Olomouci?

Muzea, divadla, knihovny, školy. Univerzita Palackého. Jupiterova, Neptunova, Caesarova či Ariónova kašna. Paláce, vily, Bezručovy a Smetanovy sady. Parky, stromy, hradby. Bezpočet chrámů. Atmosféra příjemně malého studentského města vás v létě jistě rychle pohltí a v Olomouci je toho k vidění tolik, že nebudete vědět, kam dřív. My ale naše rychlé seznámení s Olomoucí zakončíme na Svatém Kopečku. Kousek od města se nachází poutní barokní kostel navštívení Panny Marie - bazilika minor. Tento titul dostala památka od Jana Pavla II., který ji navštívil 21. května 1995. Až si prohlédnete chrám, můžete zavítat do nedaleké zoologické zahrady.

 

Za fotky děkujeme Dominiku Novákovi z projektu Člověk a víra