Ve čtvrtek 17. srpna odpoledne bude CSM žít kulturou. Nabídku programu koncertů a divadel si můžete prostudovat už teď.

 

KONCERTY  

14:30 - 15:45 Pavel Helan & Sima Martausová podium Dolní náměstí
  Noemiracles podium Horní náměstí
  Way to go Moravská filharmonie - Reduta
  Karel Martínek - varhanní koncert kostel sv. Mořice
16:15 - 17:30 Prague Cello Quartet podium Dolní náměstí
  GOOD WORK podium Korunní pevnůstka
  Adam Bubik podium Horní náměstí
  Adorare Moravská filharmonie - Reduta

 

MUZIKÁL  

14:30 - 15:45 Nestříhat! podium Korunní pevnůstka

 

DIVADLO  

16:15 - 17:30 Karol Wojtyla: Lúče otcovstva kino Metropol

 

KONCERTY

Pavel Helan je moravský písničkář, který se v roce 2013 stal finalistou soutěže ČESKOSLOVENSKO MÁ TALENT. V roce 2014 vydal CD iBůh a vyjel na první samostatné Ajfon tour. V loňském roce odehrál 180 různých koncertů v ČR, na Slovensku i v Polsku, účinkoval s Hradišťanem, Honzou Nedvědem a Simou Martausovou. Na letošní CSM přiveze písně z připravovaného nového CD.

Sima Martausová je slovenská písničkářka, jejíž píseň Nádherný Svätý uspěla v soutěži Gospeltalent 2009. V roce 2012 se seznámila se členy své nynější kapely. V roce 2014 udělil Svaz autorů a interpretů populární hudby Simě a její kapele cenu Objev roku 2013. Úspěch mělo i jejich album Dobrý deň, to som ja. "Veľmi sa teším, že tento rok budem môcť na CSM v Olomouci zahrať zopár svojich piesní. Každú jednu pieseň vnímam ako dar od Boha, o ktorý sa veľmi rada delím s ostatnými, preto pre mňa najkrajší pocit je, ak sa pieseň dotkne,  čo i len jedného človeka."

Mladá talentovaná kapela Noemiracles pochází z Třinecka a zpívá česky, polsky a anglicky. Při živých vystoupeních z kapely vychází velmi osobitá a pozitivní energie. Noemiracles se pohybují mezi popem, alternative popem, soulem a dokonce i britpopem. Texty písniček vyjadřují různé pocity, životní příběhy, radost i smutek, ale vždy nechají posluchače přemýšlet a hledat v každé skladbě hlubší smysl. V červnu 2015 Noemiracles vyhráli celorepublikovou soutěž kapel iRampa (pořádanou idnes.cz) a o pár měsíců později se umístili na 3. místě v soutěži kapel v živém hraní Skutečná liga 2015, kde také získali ocenění „Zpěvačka roku“.

Kluci z kapely Way to go tvoří hudbu tak, jak ji cítí, a tak, jak je baví. Výrazný trojhlasý zpěv dobře zapadá do rytmického folku s prvky poprocku. “Své pocity, emoce a prožitky vkládáme do textů a melodií, které vznikají v různých obdobích našeho života. Vnímáme, že každý z nás je jiný. Máme však společné hodnoty, které nás spojují a díky tomu, že jsme tak různí, se jako celek skvěle doplňujeme.” Jejich přáním je vést lidi ke správným životním hodnotám a měnit tento svět k lepšímu. „Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch jako srdce.“ Volný překlad názvu kapely zní “Správná cesta“ nebo „Směr, kterým se vydat„.“

Karel Martínek je jedním z významných českých varhaníků, který spojil své umění s mimořádným nástrojem v chrámu sv. Mořice v Olomouci. Hru na varhany studoval u prof. K. Klugarové na JAMU v Brně, své umění dále zdokonaloval na mistrovských kurzech v zahraničí a momentálně se soukromě vzdělává ve varhanní improvizaci v Paříži. Koncertuje po celé Evropě. Kromě interpretace širokého spektra varhanní literatury se z velké části věnuje právě improvizaci, která bude důležitou částí našeho koncertu. Jeho motto zní: Mládí vpřed. V programu koncertu se objeví jednak skladby velkých varhanních skladatelů z období jejich mladistvých let, tak i improvizace inspirované hudbou blízkou uchu mladých posluchačů.

Prague Cello Quartet je unikátní český soubor čtyř violoncellistů, který již více než 10 let čeří vody české hudební scény svojí bezprostředností, smyslem pro vtip a překvapením, ale hlavně neotřelým přístupem k hudbě a interpretacemi známých melodií v netradičních úpravách. Cílem PCQ je bavit diváky kreativními úpravami známých skladeb i inteligentním humorem a bourat hranice mezi zábavou a klasickou hudbou. Také pro koncert na CSM v Olomouci si tato čtveřice připravila skladby, které můžete znát z rádií, vznešených koncertních síni i kinosálů. Na programu budou filmové melodie, jazzové, popové i rockové hity, ale také skladby mistrů klasické hudby. To vše v originální úpravě pro čtyři violoncellisty a jejich nástroje. Ať už si tedy máte chuť užít lahodný souzvuk čtyř violoncell, nebo chcete na vlastní oči vidět čtyři cellisty hrající společně na jediný nástroj – přijďte na koncert Prague Cello Quartet a nebudete zklamáni!

Inspirativní hudební skupina, jejíž členové pochází z Moravy a Slezska. Typickým znakem koncertů skupiny GOOD WORK je multižánrové pojetí hudby a její propojení se současným popem. Skupina má za sebou přes 700 koncertů a v současnosti jde o "nejviditelnější" křesťanskou kapelu v ČR, která se zaměřuje na "nevěřící posluchače". Od založení v roce 1996 skupina prošla řadou změn. Co se ale nemění, je status otevřeného společenství. Ať už se jedná o zpěváky či muzikanty, je možné se přidat k tomuto seskupení. Skupina GOOD WORK je výrazným uskupením a reflektuje současné hudební trendy. Sama se tak stává inspirací na poli soudobé křesťanské hudby. 

ADAM BUBIK je hudebník a zpěvák ze Slezska, který skládá písně o životě, vztazích a Bohu. Od roku 2016 spolupracuje se známým polským hudebním producentem Mirkiem Stępniem (TGD, Mate.o a další), díky němuž Adamova hudba získala energický popový nádech s příjemnými melodickými prvky. Adama jste již mohli slyšet na největších křesťanských festivalech v ČR, v Polsku i na Slovensku. K jeho velkým úspěchům také patří 1. místo v žebříčku televize OPOKA.TV, které získal jeho worshipový singl a videoklip s názvem „W zasięgu twych rąk". ADAM BUBIK zahraje ve čtvrtek s celým bandem a v pátek povede chvály solo s kytarou.

Adorare - Jsme křesťanská hudební skupina, hrající především vlastní tvorbu. Naše žánry se pohybují někde mezi rockem a popem, ovšem někdy si troufneme i na složitější muziku. To vše se odvíjí od místa, odkud pocházíme. Z Valašska. Tam se rodí i texty a aranže písní. Zpíváme o Bohu. Tak, jak nás to naše babičky učily. Nejsme profesionálové, většinou ani neumíme noty. Pouze hlásáme evangelium formou nám nejbližší. Nemáme žádné vysoké cíle ani si nechceme nic dokazovat. Pouze se necháváme vést. Je jenom na Něm, jakým směrem.

 

MUZIKÁL

Nestříhat!

Divadelní soubor Spojené farnosti oslavil vloni 25. výročí založení souboru. Za dobu své existence jím prošlo na 200 herců a hereček. Spojuje mladé z široké oblasti na pomezí Jižní Moravy a Vysočiny. V jeho podání jste mohli vidět například představení Jesus Christ Supermlád, Tarsan nebo třeba Gedeón. V Olomouci představí nový muzikál s názvem Nestříhat! Zavede nás do doby Soudců, kdy se Izraelský národ musel potýkat s nadvládou technicky vyspělejších Pelištejců. Jak do tohoto nerovného souboje zasáhne Bohem vyvolený Samson? Přijďte se podívat na jeden z nejkrvavějších muzikálů všech dob!

 

DIVADLO

Karol Wojtyła: LÚČE OTCOVSTVA

Promieniowanie ojcostwa  (misterium)

Poetické divadelní zamyšlení nad hledáním identity otcovství. Divadlo Teatro Colorato z Bratislavy uvádí filozoficko-poetickou hru o jedné z největších osobností 20. a 21. století – Karlu Wojtylovi (Jan Pavel II.) a hovoří o velmi aktuálních tématech, jako je absence a potřeba otce v současných rodinách, o tématech mateřství, synovství i samoty. Inscenaci kromě diváků po celém Slovensku měli možnost vidět i diváci v Itálii (Řím), v Polsku (SDM v Krakově) i v Čechách. Členové divadla mají radost, že tentokrát se mohou s poselstvím velkého papeže podělit i s mladými v rámci CSM v Olomouci. Režie: Peter Weinciller (minulý rok získal nejvyšší ocenění Konference biskupů Slovenska v oblasti kultury, a to Cenu Fra Angelica), účinkující: Štefan Bučko, Jana Valocká, Monika Potokárová/Dominika Žiaranová.

  FOTO: Praque Cello Quartet