Jak prožít CSM ekologicky

V každé chvíli našeho života jsme spoluodpovědní za velké dílo – přírodu, kterou pro nás stvořil Bůh. „Povolání střežit Boží dílo je podstatná součást ctnostného života a nikoli něco volitelného, ani nějaký druhotný aspekt křesťanského života.“ Takto k nám mluví papež František ve své encyklice Laudato si´.

Proto máme pár tipů, jak jeho slova (nejen) na celostátním setkání naplnit:

  1. Doporučujeme si s sebou vzít vlastní lahev či hrníček a k jídlu a na cestu na program si čepovat vlastní vodu! Bude to levnější a nebudeme za sebou nechávat zbytečný odpad.
  2. Vlastní příbor, miska na jídlo a plátěný pytlík se budou hodit, pokud nechceme náš životní prostor zahlcovat dalšími horami jednorázového plastového nádobí. Z praktických i legislativních důvodů budeme dostávat oběd či večeři do plastových tácků s plastovými příbory. Na plastové tácky od jídla budou připraveny koše. O další se pak už postará úklidový tým. Nikdo nám ale nebude bránit si jídlo odnést ve vlastních miskách a sníst vlastním příborem. Kolik plastu se vám takto podaří během setkání ušetřit?
  3. Samozřejmostí je, že po celou dobu našeho setkání budeme třídit odpad. Úklidovému týmu velmi pomůže, když budeme štosovat několik kelímků do sebe a sešlapovat použité PET lahve.
  4. V srpnu na těchto stránkách zveřejníme brožuru a zpěvník v elektronické podobě.   
  5. Myjme se obyčejným mýdlem a tuhým šampónem. Ušetříme tak naše vody i naši pokožku zbytečných chemikálií a vyvarujeme se dalšímu zbytečnému plastovému obalu. Pokud si sprchový gel nemůžeme odpustit, vyvarujme se těch peelingových, které obsahují kousky plastů. Do hygienické taštičky můžeme přibalit také bambusový kartáček.
  6. Odmítejme věci, které nevyužijeme. Na setkání nám určitě bude nabídnuta spousta reklamních kousků zadarmo. Neberme si je bezhlavě a nebojme se odmítnout ty, které nijak nevyužijeme a po setkání skončí v šuplíku nebo rovnou v koši.
  7. Do batohu si sbalme to, co už máme, a vyvarujme se kupování nových věcích. Pokud zjistíme, že nám něco přeci jen chybí, místo nákupu nových kusů zkusme prvně zapátrat, zdali by nám danou věc nemohli půjčit naši přátelé nebo si ji nemůžeme koupit z druhé ruky v bazarech, secondhandech a podobných prodejnách.
  8. Cestujme na setkání i během něj s co nejmenší uhlíkovou stopou. Co takto dorazit do Olomouce pěšky, na kole či koloběžce? Pokud to nejde, tak pěšky choďme alespoň během setkání a do Olomouce dorazme vlakem, autobusem nebo se domluvme na společné cestě autem s kamarády.
  9. Žijme na setkání jednoduše a skromně. Zřekněme se něčeho během setkání – například omezme nakupování věcí v obalech a odřeknutou sladkost obětujme na nějaký modlitební úmysl. Zamysleme se, co vlastně všechno na těch několik dnů potřebujeme a co už nás bude odvádět od setkání s Pánem. Inspirací může být třeba píseň Simplicity od kapely Rend Collective či následující biblické pasáže: Matouš 6, 25-34 a Matouš 10, 9-10.

V encyklice Laudato si´ se také píše: „Mnohé snahy o nalezení konkrétních řešení krize životního prostředí, bohužel, často narážejí nejenom na odpor mocných, ale také na nezájem jiných.“ Chtějme proto prožít naše setkání pěkně a šetrně. 

Sdílet

Komentáře

Kačuška Ahojky. Prosím kdy se tady objeví zpěvník ke stažení? V neděli odjíždím do Medjugorie a vracím se přímo na setkání. Ráda bych ho měla stažený dříve než odjedu. ? Hezký den všem. ?

anetamarie @Kačuška Ahoj, zpěvník bude ke stažení během příštího týdne.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Píše se o...

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

smoula
CSM Olomouc 2017

Film o CSM 2017

CSM Olomouc 2017

Film o CSM 2017, o jeho osobnostech, účastnících... o nás :)

makie

Blogový příspěvek byl smazán.

Terka8

Z Olomouce

Terka8

Přikládám i já své dojmy z CSM v Olomouci, dva z nich psané pro farní noviny. Po příjezdu do Olomouce, kde jsem mohla vidět všechnu tu práci, nadšení a také společenství přípravného týmu, mě mrzelo, že jsem nakonec do přípraváku nejela. Velmi jsem…

Tofl

Neví náhodu někdo z vás, od koho byla a jak se jmenuje ta melodie, která hrávala před scénkami na hlavním pódiu ?
Nemám na mysli melodii před informacemi (to byla z Pevnosti Boyard).
Děkuji za info ;-)
#olomouc2017

Tofl Díky ;-)

Lusmarí nemáte ji(tu "uspávačku") náhodou někdo v mp3, chtěla bych si ji dát jako vyzvánění :)

CSM Olomouc 2017

Follow ke stažení

CSM Olomouc 2017

Časopis Follow ke stažení... (všechna vydání včetně 0. čísla pro přípravný tým) Follow 0. číslo Follow 1. číslo Follow 2. číslo Follow 3. číslo Follow 4. číslo Follow 5. číslo

CSM Olomouc 2017

Je důležité snít

CSM Olomouc 2017

Pokračování rozhovoru z 5. čísla časopisu: P. João Chagas je zodpovědným za sekci pro mládež ve Vatikánu. Jak se vám mezi námi líbí? Přijel jsem nedávno a je vidět, že je tady opravdu mnoho mladých lidí. Je tu hezky připravené setkání, které mluví…

Áňa

LidiLidi Pecka, to je super, že je zkušenost takováhle.

kacarovi3 Velmi pěkný článek,ve kterém je hodně naděje pro lidstvo.Při katolických akcích se vždy rodí jiný krásnější svět plný dobra a lásky.Ach,kdyby nás bylo více a mohli jsme počtem zaplavit svět.

CSM Olomouc 2017

Virtuální prohlídka CSM

CSM Olomouc 2017

Kdo byl na CSM, ten ví, jaká tam vládla pohodová a přátelská atmosféra a může si ji připomenout virtuální prohlídkou, kterou připravil Dominik David. A kdo na CSM nebyl, uvidí aspoň zprostředkovaně, jak jsme se tam měli :) Virtuální prohlídka CSM

Áňa

Díky, že na nás v Olomouci budou vzpomínat v dobrém!
#olomouc2017 #csm2017 #nebojtese
http://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/1951/