Fórum mládeže v Ostravsko-opavské diecézi

My, mladí Ostravsko-opavské diecéze, jsme se sešli 16. a 17. prosince ve Staré Vsi na Diecézním středisku mládeže a místní základní škole na fóru mládeže, abychom diskutovali nad tématem Evangelizace vyhlášeným jako příprava na Celostátní fórum mládeže v Olomouci.

foto: archiv diecézního střediska mládeže Ostravsko-opavské diecéze

Z páteční a sobotní diskuze jsme došli k těmto závěrům:

- Pro mladé děláme nemálo akcí, ale nezapomínejme na společenství, která pro mnohé znamenají v jistém věku více než rodina. Hlavní potřeba této doby je být mladým blízko, nejen v prostorech církevních, ale i mimo ně. Na akcích se pak často klade větší důraz na to, aby byla úspěšná a měla velkou účast, než na to, aby měla úroveň a křesťanský základ, ba naopak se na křesťanských akcích o Bohu raději moc nemluví, aby tam vůbec někdo přišel – to je špatně. Snažme se, aby akce i společenství byly promodlené před tím, než začnou, a zvěme na ně mladé osobně a buďme otevřeni (nezapomínejme na modlitby za nevěřící).

 - Víru bychom měli předávat teprve ve chvíli, kdy ji my sami vnímáme jako součást běžného života, zažili jsme ji a jsme v ní ukotveni. Buďme autentičtí a tolerantní (bez masek). Je potřeba si hledat také dobré vzory a samotní být vzorem – zaměřit se více i na „obyčejné svaté“ (rodiny, manžele atd.).

 - Zaměřme se více na pastoraci vyššího stupně základní školy (10–15let) a vysokoškoláků, protože v pastoraci těchto věkových kategorií je „díra“. Tato díra je vnímána zejména díky rozhodování se pro Boha či jejich hledání, a pak také z důvodu nenaplnění akcí pro tyto věkové kategorie a jejich chtění se setkávat i na akcích, které ale pro ně nejsou uzpůsobeny.

 - Chceme zlepšit meziděkanátní spolupráci a zorganizovat diecézní setkání animátorů, kde by byl celý víkend čas na to, aby se mohli animátoři z děkanátů podělit o své zkušenosti z děkanátů a vzájemně se takto obohacovat a také se poznat (stejně nebát se obohacení z jiných než katolických prostředí, pokud jsem pevně zakotven v katolické církvi. Není jedno, jsem-li katolík, anebo si nestojím pevně v katolické církvi a stále hledám…)

 - Vnímáme potřebu dávat mladým zodpovědnost a možnost přijít s novými nápady. Dokázat je ocenit a předem je neodsuzovat za jejich neúspěchy (mladý člověk má právo na chyby – nechtějme po nich dokonalost). Chceme, ať vnímají, že tato práce má smysl.

 

Tyto závěry, na kterých se shodlo diecézní fórum mládeže, si vyslechl v sobotu 17. prosince 2016 biskup ostravsko-opavský František Václav, generální vikář Martin David a vikář pro pastoraci Vít Zatloukal, kaplani pro mládež a přítomné zasvěcené osoby.

Sdílet

Komentáře

dromedar Závěr: napsat jasný a srozumitelný, hlavu a patu mající závěrečný dokument na ostravsko-opavském fóru mládeže neuměli.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Píše se o...

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

smoula
CSM Olomouc 2017

Film o CSM 2017

CSM Olomouc 2017

Film o CSM 2017, o jeho osobnostech, účastnících... o nás :)

makie

Nebát se CSMka!

makie

Na co určitě z letošního CSMka nezapomenu? :) 1) Mou krásnou vzpomínkou určitě zůstane tato: Když jsme šli v pátek na sv. Kopeček, bylo velké teplo, přes 30 stupňů, takže bylo docela náročné jít. Udělalo mi velkou radost, když jsem viděla, že s námi…

Terka8

Z Olomouce

Terka8

Přikládám i já své dojmy z CSM v Olomouci, dva z nich psané pro farní noviny. Po příjezdu do Olomouce, kde jsem mohla vidět všechnu tu práci, nadšení a také společenství přípravného týmu, mě mrzelo, že jsem nakonec do přípraváku nejela. Velmi jsem…

Tofl

Neví náhodu někdo z vás, od koho byla a jak se jmenuje ta melodie, která hrávala před scénkami na hlavním pódiu ?
Nemám na mysli melodii před informacemi (to byla z Pevnosti Boyard).
Děkuji za info ;-)
#olomouc2017

Tofl Díky ;-)

Lusmarí nemáte ji(tu "uspávačku") náhodou někdo v mp3, chtěla bych si ji dát jako vyzvánění :)

CSM Olomouc 2017

Follow ke stažení

CSM Olomouc 2017

Časopis Follow ke stažení... (všechna vydání včetně 0. čísla pro přípravný tým) Follow 0. číslo Follow 1. číslo Follow 2. číslo Follow 3. číslo Follow 4. číslo Follow 5. číslo

CSM Olomouc 2017

Je důležité snít

CSM Olomouc 2017

Pokračování rozhovoru z 5. čísla časopisu: P. João Chagas je zodpovědným za sekci pro mládež ve Vatikánu. Jak se vám mezi námi líbí? Přijel jsem nedávno a je vidět, že je tady opravdu mnoho mladých lidí. Je tu hezky připravené setkání, které mluví…

Áňa

LidiLidi Pecka, to je super, že je zkušenost takováhle.

kacarovi3 Velmi pěkný článek,ve kterém je hodně naděje pro lidstvo.Při katolických akcích se vždy rodí jiný krásnější svět plný dobra a lásky.Ach,kdyby nás bylo více a mohli jsme počtem zaplavit svět.

CSM Olomouc 2017

Virtuální prohlídka CSM

CSM Olomouc 2017

Kdo byl na CSM, ten ví, jaká tam vládla pohodová a přátelská atmosféra a může si ji připomenout virtuální prohlídkou, kterou připravil Dominik David. A kdo na CSM nebyl, uvidí aspoň zprostředkovaně, jak jsme se tam měli :) Virtuální prohlídka CSM

Áňa

Díky, že na nás v Olomouci budou vzpomínat v dobrém!
#olomouc2017 #csm2017 #nebojtese
http://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/1951/