Workshopy

Blok workshopů ve středu 16. 8. a pátek 18. 8.

STŘEDA 16. srpna

WORKSHOPY
Evangelizace jako životní styl Kliment Mikulka
Jak založit a vést společenství mladých lidí? Jaroslav Krajl
Kurz tvůrčího psaní Marie Stejskalová, Alžběta Vašků
Tajemství rozhlasové tvorby Mariana Ambrožová
Jak lépe fotit? Workshop nejen o focení v kostele. Pavel Langer, Dominik Novák (Člověk a víra)

 

PÁTEK 18. srpna

WORKSHOPY
Video – zlatá cesta do duše křesťana a místo setkání s Bohem!? Libor Všetula
O sebepřijetí, o dívčí duši... Jak se na mě dívá Bůh skrze Bibli. Marie Stejskalová
Jak připravit mši s dětmi a s mladými. Radek Tichý
Rytmická hudba při mši svaté aneb jak vybírat písně k liturgii. Jitka Rosypalová
Rytíři ještě nevymřeli aneb dobrovolnická služba
v Maltézské pomoci
Michal Umlauf

 

STŘEDA 16. srpna

Evangelizace jako životní styl

Může být cyrilometodějská misie zdrojem inspirace pro život dnešního člověka? V našem setkání se opřeme o několik postřehů vzešlých ze studia cyrilometodějských textů a budeme hledat, zda neobsahují něco nadčasového, něco, z čeho bychom mohli vytvořit jakýsi evangelizační životní styl. V Kristově výzvě k vydávání svědectví je obsažen zdroj obrovské radosti z přivádění bližních k živému přátelství s Bohem. To, jak doufáme, bude dobře ilustrovat i několik osobních svědectví.

Fr. Mgr. Kliment Mikulka OP - novokněz, dominikán, absolvent klasické a slovanské filologie na FF UK v Praze a teologie na ICT v Toulouse, v současné době připravuje doktorát na teologický rozměr cyrilometodějské misie. V současné době působí u pražského kláštera dominikánů a jako kaplan Arcibiskupského gymnázia.

 

Jak založit a vést společenství mladých lidí?

Jak to udělat, abychom byli fakt šťastní a prožili krásný život? Jak k tomu můžeme pomoci druhým lidem? Může být společenství pomocí? Co udělat pro to, aby společenství vzniklo? Co na setkání společenství dělat a co nedělat? Jak důležitá je osoba animátora? Co dělat, když je společenství v krizi? Přijďte se nad těmito a podobnými otázkami společně zamyslet.

P. Mgr. Jaroslav Krajl – je farářem v Nymburce a rádce pro mládež vikariátu Stará Boleslav. Předtím 10 let sloužil mladým lidem v Arcidiecézním centru pro mládež v Praze a v Arcidiecézním centru života mládeže – Nazaret. Mezi jeho záliby patří poezie, chov plazů a Cimrmanologie.

 

Kurz tvůrčího psaní                                       

Pořád něco sdílíme, likujeme a píšeme. Stále o sobě dáváme vědět, ale není náš psaný projev trochu jednotvárný? Používáme symboly, zkratky a obrázky místo plnohodnotných slov. Těm, co už toho mají dost a rozhodli se alespoň na čas opustit klávesnice a vzít do ruky tužku a papír, je určen tento workshop. Vždyť psaní je kreativní, papír je výzva a vaše fantazie nezná mezí. Pojďte si vyzkoušet, zda to zvládnete!

Marie Stejskalová, šefredaktorka časopisu IN! Dívčí svět.

Alžběta Vašků, blogerka na signalech.cz, odbornice na extrémní poutě :-)

 

Tajemství rozhlasové tvorby

Workshop bude na téma rozhlasové práce, od rozmlouvání se před mluvením na mikrofon přes vedení rozhovoru až po to, jak se vlastně tvoří pořad v rozhlasu. A další taje rozhlasové tvorby.

Mgr. Mariana Ambrožová, redaktorka rádia Proglas. Působí ve zpravodajství, vytváří ranní soutěže pro děti a spolupracuje, mimo jiné, na přípravě magazínu pro mladé všeho věku Šmrnc.

 

Jak lépe fotit? Workshop nejen o focení v kostele.

Chcete se dozvědět víc o focení nejen v kostele? Rádi Vám předáme know how, jak mít lepší fotky.

Člověk a Víra je název společenství asi stovky fotografů, kteří zdarma ve svém volném čase fotograficky dokumentují dění v církvi. Fotografie pak prostřednictvím webu clovekavira.cz nabízí nejen účastníkům akcí, ale hlavně církvi, aby mohla prostřednictvím těchto fotografií šířit evangelium, a snaží se, aby tento způsob evangelizace držel určitý technický a umělecký standard. Workshop povedou vedoucí fotografové Pavel Langer a Dominik Novák za pomoci dalších fotografů.

 

PÁTEK 18. srpna

Video – zlatá cesta do duše křesťana a místo setkání s Bohem!?

Říká se, že dnešní generace mladých je generací obrazu. Potvrzuje to i fakt, že fotky a především videa jsou jejich základním komunikačním prostředkem. Na youtube se jich denně přehraje více než 5 miliard. Jsou tam videa špatná, průměrná a skvělá. Existují však vzácné perly, které pronikají přímo do naší duše. Jako by skrze ně mluvil samotný Bůh. Začal jsem takové perly před mnoha lety sbírat. A ty nejlepší z nich bych vám chtěl promítnout. Přijďte se inspirovat, sdílet či jen tak zastavit.

Mgr. Libor Všetula je salesián - kněz a ředitel salesiánského mediálního centra. Je delegátem pro sociální komunikaci salesiánské provincie v ČR a více než 5 let se věnuje problematice mediální výchovy, zvláště oblasti internetu a sociálních sítí. Má za sebou desítky seminářů pro rodiče a vychovatele o výchově v době internetu. Vystudoval teologii na TF JCU. Učí na Cyrilometodějském gymnáziu a střední odborné škole pedagogické Brno, externě také vyučoval na CMTF UPOL. Věnuje se křesťanské formaci mládeže, dobrovolníků, vede duchovní cvičení. Nyní působí v salesiánském středisku mládeže Brno-Žabovřesky.

 

O sebepřijetí, o dívčí duši... Jak se na mě dívá Bůh skrze Bibli.

Ach jo, když já jsem taková … malá, smutná, ošklivá, nejistá, zapomenutá. Máme brýle, které nám nasadil tento svět. Chceme být jiné, ale jde to? Pojďme společně odhalit svůj opravdový obraz. Jsme tady a jsme ženy, a Bůh nás miluje. Když se na sebe podíváme Jeho očima, odhalíme svou hodnotu a jaké nás doopravdy chtěl: krásné, schopné, jemné, laskavé, přitažlivé, obětavé, kamarádské….. Budeme si povídat o dívčí duši a také, jak se na nás dívá Bůh skrze Bibli.

Marie Stejskalová, šéfredaktorka časopisu IN! Dívčí svět.

 

Jak připravit mši s dětmi a s mladými.

Než Kristus přijde podruhé, je mše svatá tím největším, co máme. Aby ji bylo možné prožít co nejlépe, vytvořila ji církev z věcí, které zůstávají stále stejné, i z věcí, které se mění. V tomto workshopu se budeme snažit nejprve jednotlivým prvkům porozumět a poté budeme ukazovat, jaké části a jak mohou být přizpůsobeny při bohoslužbách s dětmi nebo s mládeží.

PhDr. Radek Tichý, Ph.D., S.L.D. (*1980) je knězem pražské arcidiéze. Je konvertita, původně studoval sociologii a ve firmě na výzkum trhu se věnoval tomu, jak nalákat více lidí do TESCA. Během studií liturgiky v Římě vykonával službu pomocného ceremoniáře papežů Benedikta XVI. a Františka. Farářuje na pražském sídlišti a vyučuje liturgiku na teologické fakultě.


Rytmická hudba při mši svaté aneb jak vybírat písně k liturgii.

Děláme, co můžeme - ale víme skutečně, o co se opřít při výběru písní ke mši svaté? Kde hledat inspiraci, čeho se vyvarovat, na koho se obracet? Setkání je určené nejen pro vedoucí schol a kapel, ale pro všechny, které rytmická hudba v kostele zajímá.

Mgr. BcA. Jitka Rosypalová je sbormistryní kapely KaPři, autorkou křesťanských písní, aktivní zpěvačkou a hlasovou pedagožkou. Několikrát působila jako režisérka hudby setkání pro mládež či animátory, podílela se na přípravě Směrnice pro liturgickou hudbu, setkala se při svých aktivitách s četnými rytmickými kapelami v republice.

     

Rytíři ještě nevymřeli aneb dobrovolnická služba v Maltézské pomoci

Workshop se pokusí odpovědět na následující otázky: Vnímáme dobrovolnictví jako důležitou součást občanského života a svou osobní odpovědnost v úsilí o solidaritu ve společnosti? Může být Řád maltézských rytířů a charitativní poslání církve výzvou a inspirací dnešní doby? Jak se mohu osobně zapojit? Jaké dobrovolnické aktivity rozvíjí Maltézská pomoc v ČR? Umí neziskové organizace dobře pracovat s potenciálem dobrovolníků a jak tomu napomáhá zákon o dobrovolnické službě?

ThLic. Michal Umlauf vystudoval teologii na CMTF UP v Olomouci a Lateránské univerzitě v Římě. Pracuje jako vedoucí center Maltézské pomoci v Olomouckém a Zlínském kraji, které se zaměřují na sociální služby pro seniory, osoby se zdravotním postižením, rodiny s dětmi ohrožené sociálním vyloučením, pěstounské rodiny, a také na rozvoj dobrovolnických programů. Vyučuje také na CMTF a CARITAS - VOŠ sociální v Olomouci. Maltézská pomoc je nezisková organizace, jejímž zřizovatelem je České velkopřevorství suverénního řádu maltézských rytířů. Již 15 let rozvíjí dobrovolnické programy a sociální služby v jedenácti centrech ČR. Více www.maltezskapomoc.cz.

FOTO: Flickr.com

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Píše se o...

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

smoula
CSM Olomouc 2017

Film o CSM 2017

CSM Olomouc 2017

Film o CSM 2017, o jeho osobnostech, účastnících... o nás :)

makie

Nebát se CSMka!

makie

Na co určitě z letošního CSMka nezapomenu? :) 1) Mou krásnou vzpomínkou určitě zůstane tato: Když jsme šli v pátek na sv. Kopeček, bylo velké teplo, přes 30 stupňů, takže bylo docela náročné jít. Udělalo mi velkou radost, když jsem viděla, že s námi…

Terka8

Z Olomouce

Terka8

Přikládám i já své dojmy z CSM v Olomouci, dva z nich psané pro farní noviny. Po příjezdu do Olomouce, kde jsem mohla vidět všechnu tu práci, nadšení a také společenství přípravného týmu, mě mrzelo, že jsem nakonec do přípraváku nejela. Velmi jsem…

Tofl

Neví náhodu někdo z vás, od koho byla a jak se jmenuje ta melodie, která hrávala před scénkami na hlavním pódiu ?
Nemám na mysli melodii před informacemi (to byla z Pevnosti Boyard).
Děkuji za info ;-)
#olomouc2017

Tofl Díky ;-)

Lusmarí nemáte ji(tu "uspávačku") náhodou někdo v mp3, chtěla bych si ji dát jako vyzvánění :)

CSM Olomouc 2017

Follow ke stažení

CSM Olomouc 2017

Časopis Follow ke stažení... (všechna vydání včetně 0. čísla pro přípravný tým) Follow 0. číslo Follow 1. číslo Follow 2. číslo Follow 3. číslo Follow 4. číslo Follow 5. číslo

CSM Olomouc 2017

Je důležité snít

CSM Olomouc 2017

Pokračování rozhovoru z 5. čísla časopisu: P. João Chagas je zodpovědným za sekci pro mládež ve Vatikánu. Jak se vám mezi námi líbí? Přijel jsem nedávno a je vidět, že je tady opravdu mnoho mladých lidí. Je tu hezky připravené setkání, které mluví…

Áňa

LidiLidi Pecka, to je super, že je zkušenost takováhle.

kacarovi3 Velmi pěkný článek,ve kterém je hodně naděje pro lidstvo.Při katolických akcích se vždy rodí jiný krásnější svět plný dobra a lásky.Ach,kdyby nás bylo více a mohli jsme počtem zaplavit svět.

CSM Olomouc 2017

Virtuální prohlídka CSM

CSM Olomouc 2017

Kdo byl na CSM, ten ví, jaká tam vládla pohodová a přátelská atmosféra a může si ji připomenout virtuální prohlídkou, kterou připravil Dominik David. A kdo na CSM nebyl, uvidí aspoň zprostředkovaně, jak jsme se tam měli :) Virtuální prohlídka CSM

Áňa

Díky, že na nás v Olomouci budou vzpomínat v dobrém!
#olomouc2017 #csm2017 #nebojtese
http://www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/1951/